Hamileliği Kolaylaştıran Besinler

Hamileliği Kolaylaştıran Besinler

Hamilelik Döneminde Alınması Gereken Besinler

Hamilelik dönemi öncesi hamilelik dönemi kadar oldukça önemlidir. Anne adayının daha kolay gebe kalması, hamilelik dönemini rahat geçirmesi ve kolay doğum yapabilmesi açısından sağlıklı beslenmesi gereklidir. Bazı besinleri düzenli olarak tüketmek hamile kalamayan kadınlarda yumurtlamayı sağlarken erkeklerde ise sperm sayısını arttırır.

Demir ve Folik Asit Tüketimi Önemli

Demir ve folik asit sadece gebelik dönemde değil gebelik öncesi dönemde de oldukça önemlidir. Kırmızı et ve yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunan folik asit ve demir mineralleri gebeliği kolaylaştırır. Ayrıca gebelik döneminde annenin kansızlık (anemi) olmamasını sağlar, bebeğin ise bedensel ve zihinsel gelişimini tamamlamasını yardımcı olur.

Bitkisel Kaynaklı Proteinler Tercih Edin

Çok fazla hayvansal kaynaklı protein tüketmek kadınlarda yumurtalarında %39 oranında verimsizlik görülmüştür. Bu nedenler hayvansal ürünler yerine kurubaklagiller, fındık, badem ve ceviz gibi bitkisel kaynaklı proteinler tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Balık Yağı Tüketilmeli

Omega 3 bakımından zengin olan balık doğurganlığı arttırcı bir özelliğe sahiptir. Vücudun ihtiyacı olan yağları sardalya, soman, uskumru gibi yağlı balıkları tüketerek alabilirsiniz.