Neden Bireysel Emeklilik Hesabı Açtırmalıyım?

Neden Bireysel Emeklilik Hesabı Açtırmalıyım?

Bireysel emeklilik sistemi ülkemiz açısından çok tanıdık olmasa da, Avrupa ve dünyada gelişmekte olan birçok ülkede, adeta zorunlu bir ihtiyaç olan görülen yatırımlardandır. Bu kadar sık tercih edilmesinde tabi ki mantıklı nedenler bulunmaktadır. Fakat ülkemizde bulunan kişilerin bireysel emeklilik hesabı açtırmak için daha farklı sebepleri bulunmaktadır. Bunları cevapladığımız zaman ise, kişiler hem geleceklerini güvence altına almak hem de emeklilik döneminde gelir açısından daha iyi bir konumda olmak isteyecektir.

Bireysel Emeklilik Hesabı Açtırmanın Faydaları


Bireysel emeklilik hesabı açtırmak ile birlikte, size sağlayacağı faydalar şu şekildedir;

  • Rahat bir emeklilik süreci geçireceksiniz. Çünkü emeklilik sürecine kadar çok yüksek bir tutar olarak görünmeyen birikimler, emeklilik döneminde size çok büyük katkı sağlayacak.
  • Bireysel emeklilik sistemi şuan devlet denetiminde gerçekleştirildiğinden dolayı, kesinlikle güven problemi yaşanmayacaktır. Bu da, ülkemizde bulunan yatırımcıların en fazla araştırdığı konudur. Çünkü ülkemizde garantisi olmayan bir yatırıma ilgi duyulmamaktadır.
  • Şeffaf bir yatırım sistemidir. Ödeyeceğiniz limitlerin alt sınırı belliyken, üst sınır tamamen size bağlıdır.
  • Eğer fon piyasalarını takip ediyorsanız, bireysel emeklilik hesabınızı bir fona bağlayabilir ve fondan da gelir elde edebilirsiniz.
  • Seçeceğiniz aracı kurumların tamamı lisanslıdır. Bundan dolayı, mesleki yeterlilikleri tamamlamış olan firmalar ile muhattap olacaksınız.
  • Her zaman ekonomik durumunuz iyi olmayabilir. Bu durumlar ile karşılaştığınız zamanlarda, ödemeye ara verebilirsiniz. Bu da bireysel emeklilik sisteminin sunduğu en büyük ayrıcalıklardan birisidir.
  • Bireysel emeklilik hesabı açtırmak için aslında en temel neden devlet katkısıdır. Yatırdığınız tutar ne olursa olsun, her vade süresinde devlet tarafından %100 katkı sağlanacaktır.

Faizsiz Bireysel Emeklilik Hesabı Açtırmak

İslami kurallar gereği, binlerce banka müşterisi işlemlerinde faizi kullanmak istememektedir. Bundan dolayı, bireysel emeklilik hesabı açılışlarında sorulan temel sorulardan birisi de faizli işlemin olup olmadığıdır. Birçok banka, sizin birikimlerinizi fonlarda değerlendirdiğinden dolayı, az da olsa bir faiz getirisi söz konusudur. Fakat faizsiz bireysel emeklilik hesabı açtırmak isteyen kişiler için katılım bankaları tarafından faizsiz işlem uygulanmaktadır. Buralarda yalnızca sizin paranız ve devlet desteği sunulacaktır.