Banka Neden Bloke Koyar

Banka Neden Bloke Koyar

Banka Hesabının Bloke Konması Ne Demektir?

Banka tarafından hesabınız bloke edildi ise; hiçbir bankacılık işleminizi gerçekleştiremezsiniz. Bankalar hesabın bloke olacağına dair size önceden haber vermezler. Hesabınız, banka tarafından işlem yapılamaz hale getirilmesi olayına verilen isimdir. Bankalar, müşteri memnuniyeti odaklı çalışan kurumlardır. Tüketicilerin, finans ihtiyaçlarına yönelik uygun çözümler bulurlar. Fakat banka, sattığı hizmetlerin karşılığında, kendi sürdürülebilirliğini garanti altına almak zorundadır. Ancak; bazı durumlarda çalıştığınız banka ile ilgili hiçbir sorununuz olmasa dahi hesabınız bloke olabilir.

Hangi Durumlarda Banka Hesabınıza Bloke Koyar?

-Kredili mevduat hesabı, kredi kartı ve ya kredi gibi banka ürünlerinin borçlarının size tanınan zaman zarfında ödenmemesi halinde banka hesabınıza bloke koyar.

-Devlet kurumlarına (vergi dairesi, kredi yurtlar kurumu gibi) olan borçlarınızdan dolayı hesabınız bloke olur. Bu durumda kurum, bankalara yazı göndererek hesaplarınızı sorgular ve borç miktarınız kadarına bloke koydurur.

-Alacaklı kişilerin icra mahkemesi aracığı ile hesabınıza bloke koydurması.

-Hesap hareketlerinizde dikkat çekecek şüpheli bir durum var ise, banka hesaba bloke koyabilir.

-Yurt dışına yasal olmayan yollardan gitmek isteyenlerin hesabına bloke konur.

-Adli bir suç işleyen ya da vergi kaçıran şahısların banka hesaplarına bloke konur.

Banka hesabınıza bloke konulduğunu öğrendiniz. Bu durumda, öncelikli yapmanız gereken; blokenin nedenini araştırmaktır. Eğer ki; bloke, bankaya olan borcunuz sebebi ile konulmuş ise, borcun ödenmesi ya da yapılandırılmasına yönelik ortak bir çalışma yürütmeniz gerekir. Herhangi bir kuruma olan borcunuzdan dolayı hesabınıza bloke konulmuş ise; söz konusu kurum ile irtibata geçerek borcunuza dair bir dilekçe yazmanız ve bir ödeme planı talebinde bulunmanız doğru olacaktır. Oluşturacağınız finans sağlayıcı bir çözüm ile borcun tamamından kurtulmak, gelecek açısından en doğru ekonomi hareket olacaktır. Maaş hesabınıza bloke konması durumunda itiraz hakkınız mevcuttur. Zorunlu yaşamsal gereksinimlerin karşılanabilmesi için, söz konusu hesaba olan ihtiyacınızı beyan etmeniz durumunda banka çalıştığınız kurum ya da işletmeye yazı gönderir. Maaşınızın bir kısmına el koyar. Bu şekilde taksitlendirilen borç eritilir.