Kauçuk Pişirici Olarak Kullanılan Fırınlar

Kauçuk Pişirici Olarak Kullanılan Fırınlar

Kauçuk Pişiricilerin Özellikleri

Kauçuk Pişirici işlemlerinde kullanılan sıcak hava tünellerinin yanında fırınlarda yer almaktadır. Bir diğer adlandırılma olarak tünel fırınları da denilmektedir. Isıtılması için kullanılan rezistanslar standart olarak iç yan duvarların üzerine dizilir. Genelde bu tarz tünel fırınlarında, fanlar vardır. Kauçuk Pişirici için adresinden ürün detaylarını görebilirsiniz. Bu fanlar fırın içerisinde taban kısmına yerleştirilerek belirli zaman aralığında çalışır ve rezistanslarda kaynaklanan ısıyı fırının içinde dağıtarak her yere ulaşımını sağlar.

Kauçuk Pişirme Fırınların Meydana Getirdiği Durumlar

Kauçuk Pişirici fırınlarda, Fanların ve rezistansların dizilişinde doğrudan bağlantı yoktur. Birbirlerinden etkilenmeden kendi görevlerini gerçekleştirirler. Bir diğer ifade şekli ile rezistanslar, fanların getirdiği hava ile sıcaklık üretmez. Fanlar ortamda oluşan sıcaklığı dağıtmada görev alırlar. Bu noktada da doğrudan sıcak hava kullanılmadığından dağıtma işlemini fanların gerçekleştirmesinden dolayı sıcak hava tünellerinden ayrılmaktadırlar. Havanın doğrudan rezistanslar aracılığı ile dağıtılmamasından kaynaklı da rezistansların ısısı farklılık gösterebilir genelde de bu farklılık yüksek ısı olarak nitelendirilir.

  • Kauçuk Pişirme fırınlarda, Rezistansların yüksek ısıda olmasından kaynaklı, kauçuk malzemelerinin rezistansların önünden geçerken yoğun ısıdan kaynaklı kavrulmaları gerçekleşir. Hatta kalın kesitlerden oluşan malzemelerde kavrulma durumunda, iç ve dış kısmında homojen kürlenme sağlanamaz bu da vulkanizasyonun oluşmasını engeller.
  • Fanların, fırınların alt kısmında yer almasından dolayı tabanda oluşan hava akımı, tabanın soğuk kalmasına sebep olur. Bu da konveyör bantının tavan kısmını sıcak yaparken, taban kısmını soğuk yapar böylece de kauçuk ürünlerinin vulkanizasyonun gerçekleşmesi sağlanamaz.
  • Rezistanslar yüksek ısı oluşturduğu için bant içerisinden sıcaklık yüksek olur. Teflon bantın ise çalışma sıcaklığı en fazla 260ºC’dir bu da yüksek ısıya karşı, teflon bantlarının kavrulmasına ve yırtılarak kopmasına sebep olur.
  • Rezistansların oluşturduğu yüksek ısılar ise sürekli arızalara sebep olur. Başta da rezistans arızaları gelir.