Piyano Nedir, Tarihçesi ve Çeşitleri Nelerdir

Piyano Nedir, Tarihçesi ve Çeşitleri Nelerdir

Piyano nedir

İtalyancapes ve güçlü sesli klavsen anlamına gelen piyano adını Piyano Forte’den almıştır. Tuşa basarak çalınan bu enstrümanı genellikle el becerisi olan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Öğrenilmesi epey zaman alan bu enstrümanı öğrenmek için mutlaka eğitim alınması gereklidir. Çalan kişiye piyanist veya piyano sanatçısı denilir.

Piyanonun Tarihçesi

İtalya Floransa’da 1700 yılında Bartolomeo Cristofori tarafından ilk piyano yapılmıştır. Üzerinde birçok çalışma yapan Cristofori 1731 yılında öldüğünde yaklaşık 20 tane piyano üretmişti. Piyanodaki çekicin tellerden hızla ayrılarak tekrar çalınabilmesini ve çekicin tellere vurduğu anda sesin sönmemesini sağlayarak bugünkü piyanonun temellerini atmıştır.

Piyano çeşitleri nelerdir

Birçok piyano sanatçısı zaman içerisinde ciltler dolusu beste yapmıştır. Öğrenilmesi için özel bir eğitim gereken piyanoya başlamak için en ideal yaş 6-10 yaş arasıdır. Okullarda ya da konservatuvarlarda verilen eğitim sonucunda kısa sürede öğrenmek mümkündür. Eskiden duvar ve kuyruklu olmak üzere 2 çeşit piyano türü bulunmaktaydı. Günümüzde ise duvar piyanosu, elektrikli piyano, mekanik piyano, kuyruklu piyano ve pnömatik piyano gibi çeşitleri bulunmaktadır.