Tüp Bebekte PRP Yöntemi

Tüp Bebekte PRP Yöntemi

PRP olarak adlandırılan işlem kişinin kendi kanından elde edilen plazma konsantresinin zenginleştirilerek enjeksiyon yöntemiyle tekrar kişiye enjekte edilmesi yöntemidir. Birçok alanda kullanılan PRP yöntemi tüp bebekte modern bir tedavi sürece sağlamaktadır. Tüp bebekte PRP yöntemi iki adımda uygulanmaktadır.

  • İlk aşama olan anne adayından alınan kan santrifüj cihazında uğradığı işlemlerin ardından kullanılacak PRP hazırlanıyor. Diğer işlem olan PRP’nin yumurtalıklara yerleştirilmesi sonucunda anne adayında hali hazırda var olan yumurtaları harekete geçirerek kalitelerini arttırmayı sağlıyor.
  • PRP tedavisini uygulamadan önce ultrason kontrolü ile yumurtalık rezerv ve rahim durumu incelenmelidir. Bu inceleme sonucunda PRP tedavisi uygulanıp uygulanmayacağına karar verilebilir.

Kimler PRP Tedavisine Başvurabilir?

  • Hormon seviyesi ve yumurta sayısında düşüklük tespit edilen anne adayları,
  • Erken yaşlarda yumurta yetmezliği sorunu yaşayan kadınlar,
  • 35 yaş üzerinde olup kısırlık tanısı bulunanlar,

Bu durumlarda PRP tedavisine başvurularak yumurta rezervinin canlanması ve yumurta kalitesinin artması sağlanabilir. Özellikle erken yaşta menopoza giren ve çocuk sahibi olamayacağını düşünen anne adaylarının kullanabileceği PRP yöntemi ile gebelik oranları büyük ölçüde artmıştır. Bunun yanı sıra evlenme yaşının artmasıyla alakalı olarak azalan yumurta rezervi ve yumurta kalitesindeki kayıptan dolayı anne olmakta güçlük yaşayanların başvurabileceği tüp bebekte PRP yöntemi sayesinde anne baba olmak isteyen çiftlerin umudu büyük oranda arttı. Bu yöntemler ve uygulanan işlemlerle ilgili daha fazla bilgi edinmek ve aşamaları incelemek için internet sayfaları üzerindeki ilgili online siteleri ziyaret edebilirsiniz.